Cildinize Yaz Dokunuşu

dogal_cilt_bakimiTabiatın canlanmasına yol açan güneş, cildinizde olumsuz etkiler yaratıyor. Havaların ısınması ile birlikte başlayan cilt sorunları bazı durumlarda kalıcı lekelere yol açabiliyor. Cildin yağlanması ve siyah nokta/sivilce oluşumları da cabası… Ancak bütün bu sorunlarınıza cilt sorunlarınıza evde kendi uygulayacağınız maskeler ile doğal ve etkili çözüm bulabilirsiniz. O halde mutfağa gidin ve cildinizi koruma altına alın! 

Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi

Cildinizde oluşan güneş lekelerine evde kendi yapacağınız maskeler ile çözüm bulabilmeniz mümkün. Güneş lekelerine en etkili maskelerden biri yoğurt maskesidir. Haftada bir yapacağınız bu maske ile etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Malzemeler:

1 yumurtanın beyazı

1 yemek kaşığı yoğurt

3 damla limon suyu

1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı:

Derin ve cam bir kasenin içine yoğurdu ve yumurta beyazını koyun. İyice çırpın. Karışımın üzerine 3 damla limon suyu sıkın ve çırpmaya devam edin. Son olarak da karşıma bir çay kaşığı karbonat ilave edin. Bütün malzemelerin homojen bir karşımda olması için 1-2 dakika çırpın. Önce güneş lekeleriniz olan bölgeye, ardından da göz çevresi hariç bütün cildinize sürün. 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Nem Dengeleyici Maske

Özellikle yaz aylarında değişen cildinizin nem dengesini evde kendi hazırlayacağınız doğal maskelerle koruyabilmeniz mümkün. İşte bu maskelerden biri: Elma Maskesi!

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı yağsız yoğurt

Yarım elma

4 damla limon suyu

Hazırlanışı:

Elmanızın kırmızı ya da yeşil olması farketmiyor. Yarım elmayı kabuğu ile birlikte rendeleyin. Üzerine yoğurt ve taze limon suyunu ilave edin. Karışımı iyice karıştırın. Temiz cildinize karışımı sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

Sivilceler İçin Doğal Maske

Cildinizde sivilce ve siyah nokta sorunlarınız varsa evde kendi yapacağınız doğal maske uygulamaları ile sivilcelerinize meydan okuyabilirsiniz.

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı beyaz kil

1 tatlı kaşığı kayısı yağı

2 yemek kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri cam bir kasede iyice karıştırın. Karışım macun kıvamında olmalı. Kayısı yağınız yoksa zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi temizlenmiş cildinize sürün. 15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.