Cilde Detoks Zamanı

Cilt bakımının ilk adımının temizlik olduğunu biliyoruz. Faka makyajınızı silmek deriyi arındırmak için yeterli değildir. Çevresel faktörlerin ciltte yarattığı zararlar bilinenin üzerinde ve bunlardan kaçınmak içinse cilde her gün adeta detoks yapmak gerekiyor. Hava kirliliği, makyaj kalıntısı veya bakteriler cildinize düşündüğünüzden fazla zarar veriyor. Gözenekleri tıkayan bu dış etkenler zararlı UV ışınları kadar olumsuz etkiye sahip, yani kırışıklık ve lekelere sebep olan serbest radikallere neden oluyorlar. Bunu önlemek için cildinizi arındırmak, tıpkı vücudunuzu temizlemek için yaptığınız gibi detoks uygulamak iyi bir çözüm olabilir.

88e3f48e064d94a799fc18090cdda939

Dermatologlar geçmiş yıllarda güneşin zararlı ışınlarının cilde zarar veren tek dış faktör olduğuna inanıyorlardı. Ancak kirli hava, sigara dumanı gibi cildi kapkayan çeşitli kirlerin de yaşlanma ve pigment değişikliğine sebep olduğu keşfedildi. En önemli etken ise is ve egzoz dumanıdır. Bunlar içlerinde bulunan bir madde sayesinde cilde kolayca nüfuz edebiliyorlar. Böylece hücre reseptölerini sarmalayarak inflamasyon ve kırışıklık yapan genleri aktive ediyorlar. Aynı zamanda cilt tonu eşitsizliğine neden olan pigment dengesizliği yaratıyorlar. Sıcak günlerde zarar daha da artıyor çünkü daha çok UV rasyasyonu oluyor. Kışın ise havada ki partiküller daha fazla oluyor. Bütün bu kirlilik cildin nem bariyerine zarar veriyor, cilt kuruyor. Üstelük kuru cilt bu dış etkenlerden daha çok etkilenme eğilimine sahiptir. Böylece kısır döngü sürüp gidiyor.

parlak_cilt

Bütün bunlar sebebi ile gece yatağa gitmeden önce cildi temizlemek şart. Peki neyle? Cildi arındırmak için farklı dokuda temizleyiciler ve ürünler yer almaktadır. Krem dokulu olanlar köpük formundakilere göre daha az kuruluk veriyor. Ancak aynı zamanda nanopartikül denilen çok küçük kirleri de çok iyi temizlemiyorlar. Bu yüzden bir temizleme fırçası ile uygulanmaları öneriliyor. Temizleme mendilleri ise çok kalabalık ve hava kirliliğine sahip bit şehirde yaşıyoranız yeterli değildir. Bunları yalnızca çok tembel günlere saklayın. Yağ bazlı temizleyiciler ise hem yağda çözünen kirleri hem de makyajı temizleyebiliyor. Sonrasında krem temizleyiciyle yıkayarak suyla durulamak gerekmektedir.

Sezonlar boyu katman katman pudralar ile emici kağıtlarla matlaştırıcı primerlarla kapatmaya çalıştığımız bu parlaklık bu sezonun en önemli makyaj trendlerindendir. Son bir kaç sezondur abartılı makyajları bir kenara bırakıp minimal görünümlere sığınıyoruz. Kusursuzca uygulanmış far tekniklerinin yerini makyajsız gözler, güçlü rujların yerini ise hafif renklenmiş dudak koruyucuları almış durumda.  Yaz sezonunda ise minimalizmi artık rafa kaldırmanın vakti geldi. Cildinizi natürel bırakın ve bırakın parlasın. Peki bu makyajı günlük hayatımıza nasıl uygulayabiliriz? Cildinizden yansıyan ışık normalde lekeli cilt görüntüsünü ve kusurları ön plana çıkarır. Ancak parlaklık doğru uygulandığında, ışık cildin doğru noktalarından yansır ve cildin spessifik noktalarını vurgular. Elmacık kemiklerinden buruna kadar uygulanan bir paça aydınlatıcı bu görevi rahatlıkla görebilir.  Tam olarak yüzünüze elmacık kemiklerinin altına, çene kemiğine ve göz çukurlarına çektiğiniz kontürün yarattığı gölgeleme gibi.

thumbnail_1

Günlük kullanımda ise defile makyajılarında ki gibi parlatcıları yüzümüze sürmek pek de doğru olmayabilir. Onun yerine daha yumuşak bir inci parlaklığı yakalamak asıl nokta olmalıdır. Görünümü elde etmenin başlıca adımı doğru bir cilt bakımıdır.