Chia Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir?

Chia Tohumu

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkan ve son derece sağlıklı bir gıdadır. Tatlılarda yemeklerde salatalarda sıkça kullanılır. Chia tohumu yağ asidi, protein ve antioksidanları yüksek miktarda içeren bir
besindir. Chia tohumu %16.5 protein, %30 yağ, %18 yağ asidi, %35 toplam diyet posası içerir içerir.  Chia tohumu, zengin içeriği ve sağlık üzerine yararlı etkilerinin yanında, besin sanayisinde kıvam arttırıcı, emülgatör, stabilizatör olarak sıkça kullanılmaktadır. 

Chia Tohumu

Chia Tohumu Ne İşe Yarar?

Chia Tohumu M.Ö. 3500 yıllarına dayanmaktadır. Eski Aztek ve Amerikan toplumları tarafından enerji sağlamak, hayvanların dayanıklılığını arttırmak ve ilaç yapımında kullanmak amaçlarıyla kullanılmıştır. Chia tohumu kendi ağırlığının 27 katı kadar su tutma ve su ile karşılaştığında hızlıca müsilaj oluşturma özelliğine sahiptir. Bu sayede piyasadaki kıvam arttırıcıların önüne geçebilecek potansiyeldedir. Chia gluten içermediği için çölyak hastalarının diyetleri için de uygun bir besindir.

Chia Tohumu

Chia Tohumu Nerede Yetişir? 

Chia tohumu, Lamiaceae ailesine bağlı, nanegillerden olan Chia bitkisinin tohumudur. Chia tohumu siyah, gri ve beyaz renklerde olabilen oval şekilli tohumlardır. Chia bitkisi milattan önce 1500-900 yılları arasında Meksika’da yetiştiriliyormuş. Chia bitkisi sıcak iklimlerde yetişen bir bitki olarak bilinse de chia yetiştirebilmek için en uygun iklim ılıman ekvator iklimidir. Günümüzde en çok Arjantin, Ekvator, Peru, Paraguay, Avusturalya, Meksika, Nikaragua, Guatemala ve Bolivya’da yetiştirilmektedir.

Chia Tohumu

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? 

Chia Tohumu’nun sağlığa faydaları oldukça fazladır. Aşağıya sizler için chia tohumunun sağlığa olan faydalarını sıraladık. İşte chia tohumunun faydaları;

  • Chia Tohumu antioksidan bakımından zengindir.
  • Chia Tohumu yüksek Omega-3 yağ asitleri içerir
  • Chia Tohumu iyi bir lif kaynağıdır.
  • Chia Tohumu kan şekerini dengeler.
  • Chia Tohumu diyabete iyi gelir. 
  • Chia Tohumu tokluk hissi verir.
  • Chia Tohumu besin değeri yüksektir. 
  • Chia Tohumu tatlı isteğini azaltır. 
  • Chia Tohumu kan şekerini dengeler. 
  • Chia Tohumu bağırsak yapısını temizleyerek düzenli çalışmasını sağlar. 

Chia Tohumu

Chia Tohumu Zaraları var Mı? 

Chia tohumu çok sağlıklı bir besin olsa da içerisinde bulunan omega 3 sayesinde yüksek miktarlarda tüketildiğinde kan basıncında düşüş veya alerjik reaksiyonlar gibi problemlere sebep olabilmektedir. Uzmanlar bu nedenle günde 48 gr chia tohumundan fazla tüketilmesini önermiyor.