Çay zayıflatır mı?

Türk toplumu olarak çaya oldukça düşkün bir milletiz. Özellikle kahvaltıda ve yemeklerden sonra tükettiğimiz çay adeta birçoğumuz için kolay sindirim yöntemi olmuştur. Hem koyu sohbetlerin hem de ikramların olmazsa olmazlarından olan çay bu nedenle gün içerisinde kimi zaman sudan daha fazla tükettiğimiz bir içecek kadar olmuştur. Ancak hiçbir zaman suyun yerini alamayacak ve fayda sağlayamayacak olan çay, birçok kişinin aklında aynı sorunun oluşmasına neden olmuştur.

Bu sorulardan biride çayın kilo vermemiz ya da kilo almamız üzerinde ki etkisi olmuştur. Özellikle karadeniz bölgesinde yetişen yeşil yapraklı çay kurutularak ve öğütülerek son halini almaktadır. Bir miktar kaynamış su ile demlediğimiz çay bu nedenle pratik hazırlanan sıcak içeceklerden biri olmuştur. Kolay sindirim sağlaması ve yediğimiz besinleri kolay hazmetmemizi sağlayan çay özellikle bir konuda sağlıklı olduğunu söylemek yanlış olur.

Ancak zararlı içecekler arasında da yer almayan çay bu nedenle ne miktarda ve nasıl tüketildiği önemli olan içeceklerden biridir. Kilo alma veya kilo verme konusunda özelliklerinden bahsetmek gerekirse çayın kilo almanız ya da vermeniz üzerinde etkisi yoktur. Yaklaşık 1 bardağı 2 kaloriye denk gelen çay şekersiz tüketildiği taktirde bu kaloriye sahip olmaktadır. Ancak içerisine atılan bir ya da daha fazla şeker bu kalorinin kat kat yükselmesine bu durum karşısında kilo almamıza neden olabilmektedir.

Bu nedenle çay tüketmeyi seven biriyseniz ve çay içerek kilo almak istemiyorsanız mutlaka çayı şekersiz tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kilo vermeniz üzerinde direk etkisi bulunmayan siyah çay bu nedenle şekersiz tüketildiği taktirde kilo almanıza neden olmayacak bir içecektir. Ancak siyah çay dışında; beyaz çay, yeşil çay, mate çayı, sinameki çayı, zencefil çayı gibi bazı çaylar sindirimin hızlanmasına yardımcı olacağı için kilo vermenize yardımcı olabilecek çaylardan biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çay, siyah çay, demleme çay, yeşil çay, sinameki çayı, zencefil çayı, beyaz çay, çay zayıflatır mı, çay kilo verdirir mi, çay kaç kalori, çay kilo aldırır mı, çay nasıl demlenir, çay yaprağı, çay tüketimi, çay sağlıklı mı, çay zararlı mı, çayın zararları, çay içmek diyeti bozarmı, şekerli çay, şekersiz çay