Beslenme Çeşitleri ve Etkileri Nelerdir?

beslenme çeşitleri Beslenme günlük olarak yaşamamızı mümkün kılan yiyecekler topluluğunun vücuda alınmasına verilen genel isimdir. Beslenme ile yaptığımız protein ve mineral takviyelerini vücudumuz enerji ve tüketim olarak gündelik ihtiyaçları için kullanır. Bir çok çeşit beslenme şekli ve çeşitleri vardır, bunlar gündelik hayatımız da yüzlerce kez karşılaştığımız yöntemler olsa da bazılarının ne kadar faydaları ve zararlı olduğunu bilmek tüm bireylerin bilmesi gereken bir bilgidir.

Beslenme çeşitleri bir çok dallara ayrılsa da zararlı ve yararlı olmak üzere iki kategori içerisin de inceleme yapmak daha mantıklı olacaktır.

Yararlı Beslenme ; Yararlı beslenme aslında sağlıklı beslenme ile eşanlamlıdır.Vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin gündelik olarak tüketimidir. Çok veya az olmamak koşulu ile tam dengeli bir şekilde beslenen bir vücut yapısı fazla yağlanma ve bağışıklık bozuklarına karşı koruma sağlar. Fit, güzel ve form da bir vücut için sağlıklı beslenme şarttır.

Sağlıklı beslenme denildiğin de akla gelen bir çok uygulama yanlış ve tamamen alakasızdır. Doğru olan şekiller, vücudun gerektiği miktar da tükettiği yiyecek ve besin toplulukları olmakla birlikte genellikle meyve ve sebzelerden oluşur. Taze sebze ve meyve tüketmek en sağlıklı beslenme yollarının ilk sırasın da yer almaktadır.

Zararlı beslenme, yani sağlıksız yiyecekler tüketmek büyük hastalıklara yol açan büyük bir etkendir. Zararlı beslenme içerisin de yer alan; yağlı yiyecekler, fastfood ürünleri, asitli içecekler, nikotin ve kafein bulunduran gıdalar, kimyasal gıda takviyesi bulunan aperatifler olmak üzere liste uzatılabilir. Bu tarzda ki ürünleri hayatımızdan çıkarmak ile sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkündür.

Tüm bu beslenme çeşitlerinin yarar ve faydalarını bilen bir bireyin sağlıklı beslenmenin ne kadar faydalı etkileri olduğunu bilmesi güç değildir. Bu sebeple, kendinize ve sevdiklerinizin beslenme çeşitliliğine dikkat ederek onların ve kendinizin daha sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olun.