Badem kilo aldırır mı?

Kimi zaman diyette iken kimi zaman tatlı ve pastaların içerisinde kimi zaman ise kuruyemiş olarak badem tüketmeyi severiz. Özellikle sağlıklı kuruyemişler arasında yer alan badem aynı zaman da kendine has lezzeti ile damak tadımıza hitap etmiş kabuklu ya da kabuksuz tükettiğimiz yemiş türlerinden biridir. Aynı zamanda badem besleyici özelliği en fazla olan kabuklu yemişlerden olup bu nedenle uzmanların tarafımıza tüketim önerisinde bulunmalarına neden olmuştur.

Özellikle E vitamini bakımından zengin olan badem aynı zamanda içerisinde magnezyum, lif, protein, kalsiyum, fosfor, demir ve doymamış yağ bulundurmaktadır. Enerji bakımından da yüksek olan badem bu nedenle bazı hastalıklara karşı kendimizi savunmamız için uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir. Ancak bu kadar sağlıklı olmasına rağmen birçok kişinin merak ettiği konulardan biri bademin, kilo almamız üzerinde etkisi olup olmadığı olmuştur. Tüm besinlerde olduğu gibi bademde de yeteri miktarda yemek önemli olmuştur. Eğer gün içerisinde belirli miktarda badem yerseniz kilo verebilirken bu miktarı aşmanız ise kilo almanıza neden olabilir. Nedeni ise içerisinde doymamış yağ içermesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle kuruyemişler içerisinde bulunan ceviz ve bademin yağlı olmasından dolayı kilo almaya neden olduğu sanılmaktadır. Ancak içerisinde bulunan yağların sağlık açısında faydalı yağlar olması, badem ve ceviz hakkında oluşan önyargıların kırılmasına neden olmuştur.

Badem hakkında yapılan araştırmalara göre günde 15 adet tuzsuz kavrulmuş badem kilo vemenize yardımcı olurken bu rakamı aşmanız ise kilo vermenizin aksine kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle badem tüketirken mutlaka tüketim miktarını göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Eğer diyet yapıyorsanız badem kilo vermenize yardımcı olurken özellikle uzun süre kendinizi tok hissetmenize yardımcı olacak bir besindir. Bu nedenle öğün aralarında çok acıktığınızda 5-6 tane badem tüketebilirsiniz. Bademin vücudumuza bırakacağı kalori ise; 1 avuç yani 45 gram kavrulmamış tuzsuz badem yaklaşık 255 kaloriye sahiptir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

badem, bademin faydaları, badem sağlıklı mı, badem tüketmek, bademin önemi, badem kaç kalori, 1 avuç badem kaç kalori, badem kilo aldırır mı, badem kilo yapar mı, badem şişmanlatır mı, badem yemek kilo aldırır mı, badem yemek kilo yapar mı, badem yemek şişmanlatır mı, badem be için yenilir, badem hangi hastalıklara iyi gelir, badem yağı, badem yağı kilo aldırır mı, badem yağı kilo yapar mı, diyet yaparken badem yenmeli mi, tuzsuz badem, tuzlu badem, kavrulmuş badem, kavrulmamış badem, bademin özellikleri, bademin içeriği