Az Uyumak Fazla Kilo Sebebi

sleeping-womanSon 5 yılda bütün dünya ülkelerinin fazla kilo sorununun sebebi; genel olarak çok yemek ve az hareket etmek olarak belirlendi. Ancak bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu ilginç bir sonuç daha ortaya çıktı. Araştırmaya göre uyku süresi de fazla kilo nedenleri arasında yer aldı. Araştırma sonuçları az uyuyan insanların daha fazla kilo aldığını ortaya koydu.

Az Uyuyanlar Daha Sık Acıkıyor

Yetişkin bir insanın sağlıklı uyku süresi 9 saat olarak biliniyor. Ancak günümüzde bu saat 7 saat olarak düşmüş durumda. Yapılan çalışmalarda son 10 yılda kilo sorunu ile birlikte doğru orantıda uyku süreleri de düşmüş durumda. Bu ilişkiyi değerlendiren uzmanlar; uyku süresi ve kilo ilişkisini iştah üzerinde etkili olan hormonların az uyuyan insanlarda daha fazla çalıştığını ifade ediyor. Yapılan çalışmalar, günde 5-6 saat uyuyan insanların Leptin (iştah üzerindeki etkili hormon) seviyesinin sanki 900 kalori beslenme düzenin olduğu gibi açlık hissi yaşadıklarını ortaya koyuyor.

Karbonhidrat ve Şekerli Besinleri Daha Fazla Tüketiyor

Az uymak aynı zamanda stresi de tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Stres, karbonhidrat ve şekerli yiyeceklerin daha fazla tüketilmesine yol açıyor. Bunun sonucunda az uyuyan insanlar da kalori bakımından yüksek olan karbonhidrat ve şekerli besinleri, daha çok uyuyanlara oranla daha fazla tüketiyor. Bu da daha fazla kalori alımına ve fazla kilo sorununa yol açıyor.

Sağlık İçin Günde Ortalama 9 Saat Uyku

Yapılan çalışmalar sonucu; dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak kadar uyku düzeni ve süresi de önem kazanıyor. Formda kalmak ve sağlıklı olmak için uyku süresi ve kalitesi de büyük rol oynuyor. Bu durumun önüne geçebilmek için uzmanlar yetişkin bireylerin günde ortalama 9 saat uyumalarını tavsiye ediyor.