Arı Sütü Nedir?

Arı sütünün sağlık yararları arasında belirli kanser türlerini önlemek, düşük kan basıncı, cinsel kısırlığı tedavi etmek, düşük kolesterol düzeyleri, karaciğeri korumak, iltihabı azaltmak, sindirim bozukluklarını iyileştirmek, erken yaşlanmayı önlemek, kilo kaybına yardımcı olmak ve dolaşımını artırmak gibi özellikleri vardır. Cilt bakımı içinde kullanılan bu üründen arı sütü kremi elde edilmiştir.

Arı Sütü

Çoğu insan, balın arılardan geldiğini bilse de, aynı böceklerden gelen besleyici bir gıda türü olduğunu bilmiyorlar. Arı sütü bir arı kafasının tepesinden atılır ve bir kraliçe hücresi (özel bir petek) olarak adlandırılır. Arı larvaları ilk doğduğunda, sağlıklı ve besleyici bir destek elde etmek için doğrudan işçilerden arı sütü ile beslenirler, böylece ilk birkaç günlerinde hayatta kalırlar. Ancak, 3-4 gün sonra larvalar artık arı sütü tüketmez. Potansiyel kraliçe arıları için, bu süt çok daha önemlidir. Aslında, kraliçe larvaları bu özel kraliçe hücrelerine konur ve arı sütü ile çevrelenir. Onların “kraliçe morfolojisi” ni geliştirmelerine yardımcı olan şey budur.

Kraliçe larvalarında fenotipik değişime neden olan tek bir protein olan royalactin vardır. Yumurtalık geliştirmelerine ve normal arılardan çok daha büyük boyutlara ulaşmalarına neden olur. Ayrıca, bir kraliçenin ömrünün normal bir arıdan 20 kat daha fazla uzatıldığı bilinmektedir.

Ayrıca, arılar bu kadar iyi işçiler olduğu için, tek bir koloni, 5-6 aylık bir süre boyunca 500 gramdan fazla arı sütü saklayabilir. Bir kraliçe bu kadarını tüketemez, bu yüzden bu ek için bir pazar gelişmiştir. Genellikle diyet veya organik gıda mağazalarında bulunur. Çiftçi pazarlarında da sıklıkla arı sütü bulabilirsiniz. Kullanım açısından, genellikle granül veya toz halinde gelir ve genellikle salatalara, smoothilere, yoğurtlara veya soğuk içeceklere eklenir. Yada cilt bakımı için cilt kemi olarak kullanılabilir. Yaygın olarak bilinmemekle birlikte, diyetine eklemeyi tercih edenler için sağlık faydaları ile doludur.

Arı Sütünün Besin Değeri

Arı sütü, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri, biyotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama gibi zengin mineraller içeren zengin bir çeşitlilik içerir. Globülin ve insan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asit ve bu nedenle diyetlerinden elde edilmesi gerekir.

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlıdır

Arı sütü kremi bir ilaç değildir, takviye edici üründür!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: arı sütü polen, arı sütü faydaları, arı sütü satın al, arı sütü kullananlar, arı sütü kullanımı, arı sütü fiyatları, arı sütü kremi, arı sütü neye iyi gelir, arı sütü ekşi, arı sütü Ankara, arı sütü, arı sütü ne işe yarar,arı sütü al, arı sütü ampul, arı sütü arifoğlu, arı sütü aksu vital, arı sütü antidepresan, arı sütü alma, arı sütü alırken nelere dikkat edilmeli, arı sütü astıma iyi gelir mi, arı sütü arıdan nasıl alınır, arı sütü bal, arı sütü bal polen, arı sütü bal polen propolis karışımı, arı sütü beeo, arı sütü balparmak, arı sütü balı, arı sütü bal propolis, arı sütü besin değeri, arı sütü bi, arı sütü bal polen boy uzatır mı,             arı sütü cilt, arı sütü cinsellik, arı sütü caiz mi, arı sütü cilt lekeleri, arı sütü cilde iyi gelirmi

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.