Anneler Babalar Dikkat! Rota Virüsü Kapıda

bebeginize-rota-virusu-asisi-yaptirdiniz-miYaz aylarının gelmesi ile ısınan havalar çocuklarınız için bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bu tehlikelerden biri de Rota virüsü. Tüm dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen Rota Virüsü özellikle bebek ve çocukları etkiliyor. İshal ve yüksek ateşle kendini gösteren Rota Virüsü ölümlere dahi yol açan bir hastalık seyri gösteriyor. Hastalık için uzmanlar aileleri uyarıyor: Mutlaka aşı yaptırın!

Böbrek Yetmezliğine Yol Açabiliyor

Anneleri tetikte bekleten Rota Virüsü özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen hastalıkların başında geliyor. Rota virüs enfeksiyonları 5 yaş altındaki çocuklarda görülen akut ishallerin temel nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Bu kadar yaygın görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkan Rota Virüsü, ‘İshal’ deyip geçilmeyecek tehlikeler saçıyor. Özellikle 2-3 yaş altındaki bazı çocuklarda oldukça ağır seyredebiliyor. Vücuttaki kaybolan sıvı hızla yerine konmazsa böbrek yetmezliği gibi oldukça ciddi tablolara bile yol açabiliyor!

Her Yıl 500 Bin Çocuk Ölüyor

Rota Virüsü nedeniyle dünyada her yıl 25 milyon çocuk hastaneye götürülüyor. Bu çocukların çoğu ayakta tedavi edilirken yüzde 10’u hastaneye yatırılıyor. Rota Virüsünün de belirtilerinden olan ishal nedeniyle dünyada her yıl 2.5 milyon çocuk hayatını kaybediyor. Bu nedenle yaşamını yitiren her 4 çocuktan 1’inin ölüm sebebi ise Rota Virüsü. Ülkemizde de durum dünya genelinden pek farklı değil. Türkiye’de her 5 yaş altı çocukta görülen Rota Virüsünün yüzde 40’ından Rota Virüsü sorumlu!

Hastalık Nasıl Seyrediyor?

Rota Virüsü ağız ve hijyenin uyulmadığı bölgelerden vücuda girerek ince bağırsağa yerleşen bir virüs olarak biliniyor. Dışkıyla mikrop bulaşmış her türlü eşyanın ağza götürülmesi ve enfekte olmuş su ile besinler tüketilmesi sonucu bulaşıyor. Belirtiler virüs vücuda alındıktan sonra, 12 saat – 4 gün arasında değişen, ortalama 2-3 günlük bir kuluçka süresinin ardından başlıyor. Virüs bu süre içinde ince bağırsağa yerleştikten sonra çok şiddetli ishal ve kusmayla ortaya çıkan Rota Virüsü enfeksiyonları, vücutta sıvı kaybına sebep oluyor. Genellikle 5-8 gün içinde gerçekleşen tedavi süresinin ardından çocuklar yeniden virüse açık hale gelebiliyor. Bu nedenle uzmanlar aileleri Rota aşısı ile ilgili uyarıyor: “Özellikle 2-18 aylık bebeklerinize Rota Virüsü aşısı yaptırmalısınız. Zorunlu olmayan bu aşı ile bebeklerinizi Rota Virüsü’nün neden olduğu, ağır sonuçların yaşanabileceği hastalıklardan koruyabilirsiniz.”