Anne Sütü Arttırma Yöntemleri

Anne Sütü Nedir? Nasıl Oluşur?

anne sütü

Anne sütü bebeğin doğumu itibariyle annenin vücudunda üretilip, bebeğin beslenmesi için salgılanan bir sıvıdır. Annenin doğum yaptığı an itibariyle vücutta salgılanan  prolaktin hormonu ile süt bezleri uyarılır. Uyarılan bezler süt üretimine başlar. Göğüste bulunan kanallar vasıtasıyla göğüs ucuna aktarılır. Bu sayede bebeğe ulaşması sağlanmış olur. Bebeğin doğumundan sonra süt oluşumunu destekleyen iki unsur vardır.  Birincisi göğüs uçlarının uyarılması diğeri ise sütün sürekli boşaltılarak üretimin arttırılmasıdır.

ilk süt

Bebeğin doğumundan sonra gelen ilk süte  kolostrum adı verilir.  Bu süt oldukça faydalıdır. Genelde az miktarda gelir. Ağız sütü yeni doğan yeni doğan bebeğiniz için ideal bir besindir. Bunun bazı sebepleri vardır. Birincisi, yaşamın ilk aylarında bebeğinizin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olacak bol miktarda antikor içerir. İkincisi, oldukça konsantre bir besin kaynağı olup yüksek oranda protein ve mineral içerir. Ayrıca az miktarda gelen ağız sütü ile bebek emme  ritmini doğru ayarlama refleksini kazanacak böylece ilerleyen günlerde emme hızı ve ritmi ile iştahında artmalar olacaktır.

Anne Sütü Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

anne sütü

Anneler emzirme  döneminde beslenmelerine dikkat etmelidir. Çünkü aldıkları her besin süt aracılığıyla bebeğe geçecektir. Emziren anne, günde en az iki litre sıvı, en az iki bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir.Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Bu süreçte gaz problemiyle karşılaşılmaması için rahatlatıcı etki olması amacıyla belli miktarda kimyon kullanarak hem kendilerini hemde bebeklerini rahatlatabilirler.

lohusa şerbeti

Anne sütü çoğaltır düşüncesi ile aşırı tatlı tüketimine yönelmek sadece bir halk efsanesidir. Aşırı şekere yöneldiğinizde kilo alırsınız. Süt artımı olmasından çok aldığınız kilo hareketinizi kısıtlarken bebeğiniz içinde çok faydalı bir süt üretimi olmamış olur.

anne bebek

Sık sık emzirerek süt bezlerinin çalışmasını devamlı hale getirmiş olursunuz. Bu durum süt üretimini de arttıracaktır. Ayrıca emzirme sürelerini uzun tutmanız doktorlarca önerilmektedir.Ayrıca bitkisel destekler alabilirsiniz. Örneğin rezene çok iyi bir süt arttırıcıdır.

 

Anne Sütü Arttırıcı Çay Tarifi

süt arttırıcı çay

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı ısırgan
  • 1 tatlı kaşığı anason
  • 1 bardak sıcak su

Yapılışı

Tüm malzemeler bir fincana konur, üzerine kaynar su eklenerek 10 dakika demlenir. Daha sonra süzülerek tüketilir. Bu çayın günde 4 fincan hazırlanıp içilmesi tavsiye edilir.