Açlık Kontrol Altına Alınıyor!

beyin-1Her geçen gün daha çok insanı etki altına alan obezite ile ilgili çözüm araştırmaları devam ediyor. Yenilenen yöntemler obezite hastalarına umut ışığı olurken, teknoloji ile birlikte her yeni gün yeni yöntemler uygulamaya giriyor. Son olarak Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, açlık hissini kontrol eden nöronlar keşfedildi. Araştırma sonuçları ile obezitenin önüne geçilerek kişilerin ideal kiloda olması hedefleniyor.

BBC’nin Sağlık muhabiri Smitha Mundasad’ın haberine göre, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları farelerin beyninde açlık hissini kontrol eden nöronları ortaya çıkardı. Yapılan bu çalışma obezite hastalarına yeni bir umut ışığı oldu. Nature Neurosciences adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre beyinde yer alan ve açlık hissini kontrol eden nöronların aktif hale gelmesi ile fareler yemek yemeye son verdi.

Araştırma sonuçlarına göre beynin bu bölgesinde yer alan nöronların açlık komutu veren bir kumanda görevini üstlendiği yönünde. Beyinde yer alan açlık hissini sağlayan nöronlara lazer yoluyla yapılacak dışarıdan müdahalelerle yeme isteğinin kontrol altına alınacağı ortaya koyuldu.

Araştırmayı yapan bilim insanları lazer ışınları kullanarak nöronların uyarılmasını sağladı. Uyarılan açlık hücreleri fareler üzerinde etki ederek; farelerin yiyecekleri reddetmesini sağladı. Bu yöntemin insanlar üzerinde de etkili olacağını belirten uzmanlar; “Açlık merkezini ve yeme isteğini komuta eden beyinde keşfettiğimiz nöronların uyarılması ile yeme isteğinin önüne geçilebileceğini gördük. Bu araştırmamızın bir sonraki aşamasında insanlar üzerinde yapılacak uygulama ile yeme isteklerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmaların ardından lazer yöntemi ile beyindeki nöronları uyararak yeme bozukluklarını ve dolayısı ile obeziteyi engellemeyi amaçlıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.